Skip to content

74-76 Burhans AvePaterson, NJ 07522

Built 1960

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Apr 3, 1992

Property Information

Block702
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage788
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
33%
Improvement Value:$83,500
67%
Total Assessment$125,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,389+3.9%
2024$6,148+9.5%
2023$5,613+7.2%
2022$5,235+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft788DeedBook 130, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1960