Skip to content

25-27 N 8th StPaterson, NJ 07522

Built 1928

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Feb 1, 2005

Property Information

Block706
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
37%
Improvement Value:$94,300
63%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,673+3.9%
2024$7,384+9.5%
2023$6,741+7.2%
2022$6,288+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 936, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1928