Skip to content

200-202 Marion StPaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block710
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,700
20%
Improvement Value:$181,400
80%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,622+3.9%
2024$11,184+9.5%
2023$10,210+7.2%
2022$9,523+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft2,212DeedBook 4695, Page 46

Property Sale

SaleMulti
$6,444,828
DeedBook D428, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1940