Skip to content

31-33 Iowa AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block7411
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage7,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
35%
Improvement Value:$209,000
65%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,380+3.9%
2024$15,763+9.5%
2023$14,390+7.2%
2022$13,423+8.2%
Property History
Sales1