Skip to content

27-29 Iowa AvePaterson, NJ 07503

Industrial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block7411
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage5,374
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
37%
Improvement Value:$194,700
63%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,652+3.9%
2024$15,062+9.5%
2023$13,750+7.2%
2022$12,826+8.2%
Property History
Sales1