Skip to content

549-553 E 38th StPaterson, NJ 07513

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block7914
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB 01CB
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage2,014
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,800
28%
Improvement Value:$198,600
72%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,032+3.9%
2024$13,503+9.5%
2023$12,327+7.2%
2022$11,498+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,014DeedBook 4236, Page 1

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

DeedBook 3060, Page 121Recorded5/25/2017