Skip to content

149-153 E 31st StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Mar 3, 2001

Property Information

Block8404
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 4G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,400
29%
Improvement Value:$147,800
71%
Total Assessment$208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,608+3.9%
2024$10,208+9.5%
2023$9,319+7.2%
2022$8,692+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000

To:

Sq Ft2,040DeedBook 301, Page 174