Skip to content

124-126 E 33rd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$73,500
Last Sale Date
May 21, 1991

Property Information

Block8405
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,081
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,900
15%
Improvement Value:$231,500
85%
Total Assessment$272,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,879+3.9%
2024$13,356-4.2%
2023$13,938+7.2%
2022$13,001+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$73,500

To:

Sq Ft3,081DeedBook 128, Page 182