Skip to content

129-131 E 32nd StPaterson, NJ 07514

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Mar 30, 2005

Property Information

Block8405
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,047
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,400
19%
Improvement Value:$188,500
81%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,917+3.9%
2024$11,468+9.5%
2023$10,469+7.2%
2022$9,765+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft3,047DeedBook 971, Page 255