Skip to content

119 E 32nd StPaterson, NJ 07514

Built 2000

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block8405
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionABA 2 FAM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$35,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,783+3.9%
2024$1,716+9.5%
2023$1,567+7.2%
2022$1,461+41.4%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000

To:

DeedBook 3586, Page 298

Property Sale

Sale
$2,625,000
DeedBook D1772, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 2000