Skip to content

486-492 12th AvePaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 3, 2011

Property Information

Block8414
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage8,256
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,600
16%
Improvement Value:$402,200
84%
Total Assessment$476,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,293+3.9%
2024$23,378+9.5%
2023$21,342+7.2%
2022$19,906+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft8,256DeedBook 2115, Page 47

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook T152, Page 26