Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
717 14th AvePaterson, NJ 07504
Last Sale Date
Mar 3, 2008
Property Information
Block8503
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,065
Acreage0.05
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$48,600
18%
Improvement Value:$216,700
82%
Total Assessment$265,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,517 | +3.9% |
| 2024 | $13,008 | +9.5% |
| 2023 | $11,875 | +7.2% |
| 2022 | $11,076 | +3.3% |
Property History
No events match the selected filters.