Skip to content

85-87 E 20th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 22, 2019

Property Information

Block8917
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,230
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,800
27%
Improvement Value:$141,600
73%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,854+3.9%
2024$9,482+9.5%
2023$8,657+7.2%
2022$8,074+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft2,230DeedBook 3635, Page 251

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook Z132, Page 289