Skip to content

83 E 20th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block8917
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,996
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,700
25%
Improvement Value:$146,300
75%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,986+3.9%
2024$9,610+9.5%
2023$8,773+7.2%
2022$8,183+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,996DeedBook 4206, Page 290

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook V152, Page 328