Skip to content

65-67 E 20th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 5, 2019

Property Information

Block8917
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,400
24%
Improvement Value:$156,400
76%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,486+3.9%
2024$10,090+9.5%
2023$9,212+7.2%
2022$8,592+31.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,432DeedBook 3533, Page 184

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook D253, Page 108