Skip to content

918-924 E 24th StPaterson, NJ 07501

Industrial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Apr 29, 2019

Property Information

Block9007
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage9,600
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
14%
Improvement Value:$1,104,000
86%
Total Assessment$1,280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$65,236+3.9%
2024$62,778+9.5%
2023$57,311+7.2%
2022$53,457+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft9,600DeedBook 3576, Page 94

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook A138, Page 104