Skip to content

113-115 Manchester AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Jun 15, 2005

Property Information

Block901
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.75 F 3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,300
28%
Improvement Value:$140,500
72%
Total Assessment$193,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,874+3.9%
2024$9,502+9.5%
2023$8,674+7.2%
2022$8,091+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000

To:

Sq Ft1,460DeedBook 1030, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1940