Skip to content

125-127 Manchester AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 28, 2009

Property Information

Block901
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,969
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,200
19%
Improvement Value:$256,600
81%
Total Assessment$315,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,090+3.9%
2024$15,484+9.5%
2023$14,135+7.2%
2022$13,185+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,969DeedBook 1846, Page 174

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook R167, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1940