Skip to content

190-192 Paterson AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$482,000
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block902
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,956
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,300
22%
Improvement Value:$179,100
78%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,688+3.9%
2024$11,247+9.5%
2023$10,268+7.2%
2022$9,577+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$482,000

To:

Sq Ft2,956DeedBook 4191, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1940