Skip to content

44 Ryerson AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 13, 2005

Property Information

Block1309
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,962
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,100
15%
Improvement Value:$259,300
85%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,560+3.9%
2024$14,974+9.5%
2023$13,670+7.2%
2022$12,750+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,962DeedBook 1020, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1940