Skip to content

109-111 Sherman AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block905
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
75%
Improvement Value:$18,900
25%
Total Assessment$75,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,831+3.9%
2024$3,687+9.5%
2023$3,366+7.2%
2022$3,140+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$182,500

To:

DeedBook 163, Page 304