Skip to content

129-131 Sherman AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
May 30, 2013

Property Information

Block905
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
34%
Improvement Value:$109,200
66%
Total Assessment$165,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,432+3.9%
2024$8,114+9.5%
2023$7,408+7.2%
2022$6,910+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000

To:

Sq Ft1,432DeedBook 2323, Page 38

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook D922, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1950