Skip to content

121-123 Sherman AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 9, 1999

Property Information

Block905
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F 3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
26%
Improvement Value:$159,800
74%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,010+3.9%
2024$10,595+9.5%
2023$9,673+7.2%
2022$9,022+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 159, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1950