Skip to content

202 Kearney StPaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Date
Nov 12, 1991

Property Information

Block911
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
23%
Improvement Value:$148,500
77%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,828+3.9%
2024$9,458+9.5%
2023$8,634+7.2%
2022$8,054+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940