Skip to content

9-11 Albion AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Date
Apr 8, 1993

Property Information

Block918
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,958
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
21%
Improvement Value:$211,900
79%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,665+3.9%
2024$13,150+9.5%
2023$12,005+7.2%
2022$11,197+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940