Skip to content

31 Albion AvePaterson, NJ 07502

Built 1930

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 10, 2015

Property Information

Block918
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,666
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
16%
Improvement Value:$227,700
84%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,864+3.9%
2024$13,341+9.5%
2023$12,179+7.2%
2022$11,360+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 2617, Page 221Recorded4/23/2015

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook D924, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1930