Skip to content

17-21 Albion AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Date
May 13, 2002

Property Information

Block918
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,963
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,100
31%
Improvement Value:$149,300
69%
Total Assessment$217,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,827+4.0%
2024$10,409+9.8%
2023$9,481+7.4%
2022$8,826+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950