Skip to content

346 Union AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Feb 6, 2024

Property Information

Block923
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F O(1)2F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,108
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,900
24%
Improvement Value:$224,400
76%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,096+3.9%
2024$14,528+9.5%
2023$13,262+7.2%
2022$12,371+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft3,108DeedBook 4668, Page 80

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4143, Page 183Recorded10/1/2021

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook D744, Page 160