Skip to content

348 Union AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 3, 2016

Property Information

Block923
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage4,203
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,900
21%
Improvement Value:$269,900
79%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,415+3.9%
2024$16,758+9.5%
2023$15,299+7.2%
2022$14,270+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft4,203DeedBook 2772, Page 1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook A131, Page 384