Skip to content

48 Jerome PlaceWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block1002
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,466
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
49%
Improvement Value:$93,400
51%
Total Assessment$183,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,923+4.0%
2024$10,504+1.2%
2023$10,375+0.4%
2022$10,329+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,466DeedBook 2530, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1954