Skip to content

85 Mac Donald DrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Feb 27, 2013

Property Information

Block1212
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,300
54%
Improvement Value:$97,600
46%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,540+4.0%
2024$12,059+1.2%
2023$11,912+0.4%
2022$11,859+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,492DeedBook 2288, Page 296

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 675, Page 204

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook S 167, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1959