Skip to content

250 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
May 12, 2023

Property Information

Block1004
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,100
53%
Improvement Value:$73,700
47%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,323+4.0%
2024$8,966+1.2%
2023$8,856+0.4%
2022$8,817+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft1,768DeedBook 4532, Page 137

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 814, Page 166

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook G 161, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1950