Skip to content

33 White Oak LaneWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block1210
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,798
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
55%
Improvement Value:$87,600
45%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,511+6.4%
2024$10,820+1.3%
2023$10,685+0.5%
2022$10,636+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,798DeedBook 4539, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1953