Skip to content

3 Varick StWayne, NJ 07470

Built 1975

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Dec 22, 2003

Property Information

Block1005
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,800
50%
Improvement Value:$137,300
50%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,417+4.0%
2024$15,787+1.2%
2023$15,594+0.4%
2022$15,525+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,520DeedBook 721, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1975