Skip to content

26 Stagg RdWayne, NJ 07470

Built 1975

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block1006
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,566
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
49%
Improvement Value:$142,100
51%
Total Assessment$278,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,536+4.0%
2024$15,902+1.2%
2023$15,707+0.4%
2022$15,638+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft2,566DeedBook 2889, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1975