Skip to content

10 Howe AveWayne, NJ 07470

Built 1974

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jul 16, 1993

Property Information

Block1005
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,530
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,700
48%
Improvement Value:$149,100
52%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,994+4.0%
2024$16,342+1.2%
2023$16,142+0.4%
2022$16,071+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft2,530DeedBook 134, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1974