Skip to content

39 Reston RdWayne, NJ 07470

Built 1977

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 6, 1994

Property Information

Block1007
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,000
44%
Improvement Value:$173,000
56%
Total Assessment$309,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,373+4.0%
2024$17,669+1.2%
2023$17,452+0.4%
2022$17,375+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft2,500DeedBook 137, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1977