Skip to content

22 Stagg RdWayne, NJ 07470

Built 1974

Last Sale Price
$699,900
Last Sale Date
Jul 6, 2005

Property Information

Block1006
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,400
44%
Improvement Value:$172,400
56%
Total Assessment$308,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,361+4.0%
2024$17,657+1.2%
2023$17,441+0.4%
2022$17,364+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$699,900

To:

Sq Ft2,464DeedBook 1037, Page 41

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook T 133, Page 485

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook G 116, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1974