Skip to content

11 Reston RdWayne, NJ 07470

Built 1977

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Mar 23, 2020

Property Information

Block1007
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,388
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,100
51%
Improvement Value:$129,200
49%
Total Assessment$266,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,834+4.0%
2024$15,227+1.2%
2023$15,041+0.4%
2022$14,974+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,388DeedBook 3811, Page 252

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 3398, Page 163Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook E 130, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1977