Skip to content

253 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2005

Property Information

Block1007
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,900
53%
Improvement Value:$71,000
47%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,032+4.0%
2024$8,686+1.2%
2023$8,579+0.4%
2022$8,541+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook V 129, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1950