Skip to content

54 Howe AveWayne, NJ 07470

Built 1982

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1007
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,700
46%
Improvement Value:$161,200
54%
Total Assessment$296,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,654+4.0%
2024$16,977+1.2%
2023$16,769+0.4%
2022$16,695+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1982