Skip to content

75 Pleasant Vw DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 1996

Property Information

Block1214
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,447
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
57%
Improvement Value:$80,800
43%
Total Assessment$190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,297+4.0%
2024$10,864+1.2%
2023$10,731+0.4%
2022$10,684+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook K 120, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1950