Skip to content

3 Penny CtWayne, NJ 07470

Built 1975

Last Sale Price
$942,000
Last Sale Date
May 4, 2023

Property Information

Block1008
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,640
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,400
46%
Improvement Value:$169,700
54%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,795+4.0%
2024$18,075+1.2%
2023$17,853+0.4%
2022$17,774+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$942,000

To:

Sq Ft2,640DeedBook 4532, Page 1

Property Sale

Sale
$718,000
Sq Ft2,640DeedBook 4407, Page 80Recorded10/5/2022

Property Sale

Sale
$327,000
DeedBook G 145, Page 263

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook B 115, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1975