Skip to content

8 Rigby CourtWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block903
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,596
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,300
46%
Improvement Value:$146,700
54%
Total Assessment$273,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,233+4.0%
2024$15,610+1.2%
2023$15,419-3.2%
2022$15,936+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$840,000

To:

Sq Ft2,596DeedBook 4801, Page 281

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook C 157, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1969