Skip to content

139 Park LaneWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Oct 2, 2000

Property Information

Block105
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,565
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
37%
Improvement Value:$132,400
63%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,415+4.0%
2024$11,939+1.2%
2023$11,793+0.4%
2022$11,741+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900

To:

Sq Ft2,565DeedBook 181, Page 156

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook Z 152, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1930