Skip to content

44 Bullens AveWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$481,406
Last Sale Date
Apr 16, 2018

Property Information

Block1101
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,010
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,700
56%
Improvement Value:$96,900
44%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,176+4.0%
2024$12,671+1.2%
2023$12,516+0.4%
2022$12,461+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$481,406

To:

Sq Ft2,010DeedBook 3293, Page 64

Property Sale

Sale
$414,000

From:

To:

Sq Ft2,010DeedBook 2469, Page 150Recorded5/16/2014

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook H 158, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1950