Skip to content

42 Bullens AveWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block1101
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,400
56%
Improvement Value:$72,900
44%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,948+4.0%
2024$9,566+1.2%
2023$9,449+0.4%
2022$9,407+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,433DeedBook 4245, Page 21

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,433DeedBook 3406, Page 290Recorded9/20/2018

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook T 156, Page 239

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook H 136, Page 260

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook P 132, Page 14

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook Q 115, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1945