Skip to content

59 Woodlot RdWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 11, 2023

Property Information

Block1907
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,008
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
54%
Improvement Value:$76,000
46%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,894+4.0%
2024$9,515+1.2%
2023$9,398+0.4%
2022$9,357+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft2,008DeedBook 4617, Page 53

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2070, Page 83

Property Sale

Sale
$388,300
DeedBook 979, Page 113

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook O-113, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1948