Skip to content

5 Bullens AveWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Apr 16, 2010

Property Information

Block1103
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,855
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,000
44%
Improvement Value:$172,500
56%
Total Assessment$308,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,343+4.0%
2024$17,640+1.2%
2023$17,424+0.4%
2022$17,347+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft3,855DeedBook 1909, Page 133

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook K 153, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1963