Skip to content

1017 Preakness AveWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block1119
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,125
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,700
54%
Improvement Value:$95,200
46%
Total Assessment$208,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,421+4.0%
2024$11,945+1.2%
2023$11,799+0.4%
2022$11,746+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,125DeedBook 3935, Page 275

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook W 150, Page 149

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook G 130, Page 161

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook A 122, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1965